
Keskkonnasõbralik, vähese veega keemiavaba puhastus on üha rohkem levinud tänu modernsetele mikrokiudtekstiilidele – väga peenikestest kiududest toodetud materjalidele. Suurepäraste puhastusomadustega ja vastupidav mikrokiud on sisuliselt väga peenike tekstiilkiud – 1/100 inimese juuksekarvast.
Mikrokiu eeliseid tavalise tekstiilkiu ees on mitmeid:
- võime koguda oma kiudude vahele suur hulk mustust seega puhastada kordi tõhusamalt
- suur absorbeerimisvõime, võime hoida endas kuni 25 korda enda kaalu jagu vett
- tugevus ja vastupidavus – kestavad sadu pesukordi
- veatu puhastusjälg – ei jäta endast maha tolmu- ja tekstiilikübemeid
- lihtne puhastada – piisab pesemisest pesumasinas
Mikrokiudtekstiilide suur puhastusvõime tulenebki nende võimest korjata ja siduda oma kiudude vahele kordades suurem hulk mustust kui naturaalsetel kiududel.
Kui puuvillakiud ainult lükkavad mustust ja vett laiali, jättes osa pesulahuseset ja mustusest puhastatavale pinnale maha, siis mikrokiud “lõikavad” mustuse ning vee pinnalt lahti, tõstavad üles ja seovad kiudude vahele jättes maha päriselt puhta ja kuiva pinna. Lisaks nähtavale mustusele eemaldab mikrokiud edukalt ka bakteriaalse mustuse.
Puhastuseks mõeldud mikrokiudtekstiilist toodete valik on väga lai.
Pakutakse pressitud mikrokiust ja kootud kangast tooteid. Pealtnäha seisneb erinevus tekstiili struktuuris. Sisuliselt aga on tegemist samast mikrokiust toodetega, mille puhastusomadused on samad. Millist valida, sõltub mustuse tüübist ja kogusest – mida rohkem ja suurema tükilist mustust puhastatakse, seda suurema struktuuriga peab puhastustekstiil olema. Näiteks väga tolmuse pinna puhastamiseks on tarvis suurema struktuuriga kootud lappi, klaasile ja vähese mustusega pindadele valitakse tavaliselt pressitud tekstiilid ja liivaseguse mustusega kaetud põranda puhastamiseks nn pika karvaga mikrokiud mopid.



Allikas: Vileda Professional, 2013
Mikrokiust toodete puhul piisab enamasti puhastuseks pelgast veest ning sageli pole puhastusainet tarvis. Tekstiilide niisutamisel tuleb aga lähtuda faktist, et vett täis mikrokiudude vahele mustust enam hästi ei mahu. Seega tuleb võimalusel eelistada väheniiskeid ja niiskeid puhastusmeetodeid. Kui lapist või mopist jääb maha vett või pesulahust, jääb sinna ka mustust ning pind tuleks kuivatada.
Mikrokiudtekstiilide eluiga on pikk, kuid sõltub suuresti nende õigest hooldusest. Mikrokiust puhastusmaterjale tuleb pesta pesumasinas, soovitavalt 60 kraadi juures, peale igat kasutuskorda. Puuvillaste materjalidega koos mikrokiust puhastustekstiile pesta ei tohi. Puuvillakiud täidavad pesemise jooksul ajapikku mikrokiudude vahed ning tekstiilide puhastusvõime langeb oluliselt. Samuti ei tohi lisada pesule loputusaineid.
Õige kasutamise ja hoolduse korral on aga mikrokiust puhastustekstiilid laitmatu puhtuse saavutamisel asendamatud.
Vesi ja puhastamine
Vee kasutamist puhastamisel peetakse loomulikuks. Vähem mõeldakse puhastamisel kasutatava vee koguse muutmise vajalikkusele vastavalt mustuse tüübile, kogusele, pinna eripärale või puhastamiseks kasutatavale vahendile. Veel vähem arvestatakse vee kaalu...
Õiged meetodid mustuse eemaldamiseks
Puhastamise eesmärk, lihtsustatult, on võimalikult suure hulga mustuse eemaldamine maksimaalselt efektiivsel viisil. Tundub selge, lihtne ja iseenesestmõistetav. Seda küll seni kuni on tarvis valida selle eemaldamiseks just see kõige efektiivsem viis....